12 Haziran 2014 Perşembe

Stipula Passaporto Demonsrator & Eye Dropper Fountain Pen: Piccolo Italiano / Ufak İtalyan

Piazza di Spagna'da Eski Fiat
 "cinquecento",bu kalem ve bir
 fincan espresso geliyor aklıma.
Fellini filmlerinden fırlamış gibi...

Ebay'de amaçsızca dolaşırken gördüğüm küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk bu kalemi çok beğendim. bu aralar demonsrator kalemlere bakınırken hem minik hem de demonsrator hem de bonus olarak eye dropper kalem görünce dayanamadım sürdüm peyi, sürdüm peyi. Sonunda kalem bende kaldı. Banasıkçayaz blogunda tanıtılan Sailor Sapporo Mini'yi gördüğümde "Tamam Kawecolar'dan farklı minik bir kalem almalıyım" demiştim. Kısmet karşıma çıktı. 
Kalem yanında cam damlalığı (eye dropper) ile birlikte geliyor. kullanımı az biraz "connoisseur"lük istese de elde bir kaç mürekkep lekesini dert etmeyenler için güzel bir "eye dropper kalem deneyimi sunuyor. Kalemimizde gövde ile boynun birleştiği kısımda kapağın vidalandığı kısım metalden imal edilmiş, kalemi gövdeye yakın tutanların elini biraz rahatsız edebilecek keskinlikte yivlere sahip. Bana bir rahatsızlık vermedi. Kalemin gövdesi üzerine "Stipula" logosu ve Menşesini belirten "Made in Italy" yazıları kazınmış ki bence de marka detayı açısından şık bir durum.

Ucun üzerinde de Stipula markası ve markanın meşe yapraklarını görüyoruz. Meşe yapraklarını severim. Bilin bakalım neden?Passoporto minimalist bir kalem, o kadar minimal ki klipsi dahi yok. klipsin ikincil işlevi olan kalemin yuvarlanmasını önleme işlevi burada kapağa oturtulmuş Stipula'nın logosu olan "meşe yaprağı"na bırakılmış, gerçekten de işlevsel, çünkü kalem kapaksız halde masaya bırakıldığında en ufak bir eğimi bile affetmiyor, yuvarlanmaya başlıyor. Klipsinin olmaması ceket ya da gömlek cebinde kalem taşımayı sevenleri üzecek; "eye dropper" kalem de hop diye cebe, çantaya atılmaz ki... Kafamda bu kalemle ilgili bir DIY projesi var. Üşenmez isem yaparım.

Teknik özelliklere gelirsek; Passaporto'nun kapalı uzunluğu 9 cm, kapaksız açık uzunluğu 8,3 cm, kapak arkaya takılı 12 cm, olup ağırlığı ... gr'dır.Kalemin maksimum çapı da 1,4 santimetredir. 

Büyük elli olanlar için kapaksız kullanımı işkence olsa da, kapakla kullanımı idare eder rahatlıktadır. Kalemi tutarken orta parmak desteğine çok yüklenmezseniz yazarken kapak çıkmıyor. Yoksa kapağın oturması için kalemin arkasında özel bir sistem bulunmamakta ancak kapak güzel sıkışıyor; fazla zorlamamak lazım.

Mürekkep olarak, Mürekkep Faresi ile takas yaptığımız Iroshizuku Kiri-same mürekkep kullandım, oldukça açık renkli bir gri. Kendisine teşekkürü bir borç bilirim. Kullanımı keyifli olup kağıtta ilk bakışta  renk olarak HB kurşun kalemle yazılmış izlenimi bırakıyor. Grileri seven bendeniz için güzel bir renk. 


(F)ine uç benim gibi küçük yazısı olanlar için rahat ve düzenli bir yazım sağlıyor. Takılma ve cızırdama yapmasa da Moleskine kağıtta biraz kırçıllanma yaptı, kağıdın arkasına da çok hafif gölgelenmesi var, kanama yapmadı. Islak bir yazımı olmasa da yazarken insanı üzmüyor.

Sonuç olarak, hem demonsrator, hem eye dropper hem de kompakt boyutlarda olması sebebiyle, tam aradığım gibi bir kalem diyebilirim. Ancak gerek klipsinin olmaması gerekse de eye dropper olması kalemi günlük kullanım sınıfından çok, havalı sınıftan bir kalem haline getirmiş. Kısaca ben beğendim. Siz ne düşünüyorsunuz?

Satıcı'nın fotoğrafı

4 yorum:

 1. Bu kalemle ilgili yorumlara aldanıp uzak durmuş ve Stipula T-Flex' i almıştım. Sizin yazınızı görünce alma isteğim yeniden oluştu. Küçük kalemleri hep sevmişimdir zaten:) Mürekkebi de beğenmenize çok sevindim güzel cümleler kurmanıza aracı olur umarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence alınabilri bir kalem, fiyatı bir tek düşündürücü olabilir o da kullanacak olanın zevkiyle doğru orantılı. Teşekkür ederim yorumunuz için.

   Sil
 2. kalemin, neredeyse damlalıkla aynı boyda olması beni şaşırttı, her yerde karşımıza çıkacak türden bir şey değil... Tam aksine ise gri mürekkep karşıma çıkıyor bu ara her yerde almayı düşündüğümden olsa gerek, daha karar veremedim hangi markanın alayım diye bakalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında damlalık daha uzun :) gri mürekkep olarak GvFC Stone Gray ve Iroshizuku Kiri-same dışında gri mürekkep denemedim ama j. Herbin gris nuage rengi güzel duruyor

   Sil