10 Haziran 2014 Salı

Noodlers Med Lapis Ahab Piston Filler Flex Nib a.k.a HosePen /Noodlers Med Lapis Ahab Pistonlu Dolma Kalem ya da Bahçe Hortumu


Dolma Kalem camiasında oldukça beğenilen "Noodler's Ink" markalı mürekkeplerin üreticisinin ürettiği esnek uçlu, tüm parçaları tamamen el ile sökülüp takılabilen, eye dropper olarak kullanılabilen çok yönlü bir kalem bu seferki incelememizin konusu. Ahab kalemler standart Noodler's kalemlere göre daha dolgun bir yapıda.Kalem bence kült sayılabilecek bir kutu içerisinde geliyor. Karton dikdörtgen prizması şeklindeki kutusunun her yüzünde ayrı bir illüstrasyon bulunmakta. Ayrıca kutunun içerisinde kalemin çok yönlü kullanımına ve malzeme yapısına ilişkin bilgi veren bir kağıt çıkmakta, bu kağıdın diğer yüzünde büyük boy bir illüstrasyon bulunmakta. Eminim bazı dolma kalem "geek"leri bunu çerçeveletip duvarına asmışlardır :)


Reçine'den mamul gövde desen ve damar olarak göz alıcı olsa da malzemenin kendisi ya da cilası sebebiyle çok kaliteli bir görüntü vermiyor. Bir de reçinenin kötü kokusu eklenince ilk başta etkileyici bir izlenim bırakmıyor. On iki saatlik kullanım sonunda koku hissedilir derecede azaldı. Daha da azalır diye umuyorum. Kalemi elinize aldığımızda ucuz parlak bahçe hortumu gövdesi gibi bir hisse sahip. ben de bu yüzden gözümü kırpmadan yaftayı yapıştırıverdim.Kalemi Graf Von Faber Castell Oak Mos ile doldurdum, araştırmalarımda, bu mürekkebin kağıtta bıraktığı gölgelenmeyi çok beğeniyordum. İlk olarak bu kalemle kullandım; ancak ya kalem ya da mürekkep feci şekilde kağıt seçiyor: Rhodia da ucu esnettiğimde tren yolu oldu yani mürekkep akıtmadı, standart A4'te kırçıllanma yaptı, 100 gr. fildişi kağıta yazdı ancak kırçıllanma yaptı. Adi defter kağıdına yazmadı. Bir tek Moleskine kağıdına düzgün yazdı. Ancak eve gelip tekrar denediğimde A4 üzerinde harikalar yarattı.


Kalemin dış görünüşünün basitliğini yadsır isek, kalem dolum sistemi, çok yönlü kullanıma olanak vermesi ve uç kalitesiyle gerçekten fiyatından beklenmeyecek bir performans sergiliyor. Özellikle ucu dolma kalemle yazma zevkini üst kademelere taşıyor.


Bu kalemi güzel yazı yazmak için kullanacağım. Uzun zamandır copperplate yazı yazmaya çalışıyorum, muhtemelen bir deftere bu kalemle copperplate yazı çalışmaları yapacağım.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder